Željka Barić
'Moje štićenice prvi put će progovoriti o zlostavljanju...'Željka Barić, ravnateljica sigurne kuće Duga, ohrabrila je četiri žene da javno progovore o svojem životu i prime godišnju nagradu 24sata
OPŠIRNIJEU 29 godina koliko radim ovaj posao, mislim da je ovo prvi put da je netko od medija na ovaj način skrenuo pažnju na problematiku zlostavljanih žena, a isto tako, ovo je prvi put da su takve žene spremno odlučile izaći u javnost sa svojim ispovijestima samo da se nekom drugom to ne ponovi, rekla je Željka Barić, ravnateljica sigurne kuće Duga - Zagreb.
Izrazila je tako ponos na svoje četiri bivše štićenice koje će 25. veljače zbog svoje iznimne hrabrosti preuzeti nagradu Ponos Hrvatske u zagrebačkoj City Plazi. One su u sigurnoj kući provele svaka po godinu dana, a iz nje su izašle jake, preporođene i s novostečenim samopouzdanjem zbog kojeg su o svom životu i zlostavljanju koje su godinama trpjele, odlučile progovoriti javno i to upravo na pozornici na dodjeli godišnje nagrade 24sata. Njihovim potresnim pričama svjedočit će i gledatelji koji će direktan prijenos svečanosti pratiti na Prvom programu HRT-a u 20 sati.
- Njihovim ispovijestima širi se snažna poruka da nije normalno biti zlostavljan, da nije normalno trpjeti nasilje. Mi stručnjaci možemo o tome govoriti koliko hoćemo, ali riječi samih žrtava su ono što je zapravo autentično i snažno - rekla je Barić.
Žene u sigurnim kućama stječu novo samopouzdanje
Objasnila je i poziciju žena koje se nalaze u začaranom krugu u kojem trpe maltretiranje od strane partnera kojem se ne mogu oduprijeti.
- Kao prvo, emocionalni odnos je teško prerezati jer nije crno - bijeli. Unatoč groznim stvarima koje im se događaju, te žene nekad sa svojim partnerima zlostavljačima znaju imati i dobre trenutke za koje se onda grčevito drže i ne mogu ih samo tako napustiti. Druga stavka je ekonomska poveznica između supružnika. To sve traje dok na vagu ne stave činjenicu da živeći s partnerom imaju dom i krov nad glavom, ali i pakao u tom domu te dok se ne zapitaju što im je u životu najvažnije i žele li se riješiti tog pakla kako bi okrenule novu stranicu i našle novi dom - rekla je Barić.
Otkrila je i na koji način žene u sigurnim kućama stječu novo samopouzdanje zbog kojeg su po izlasku iz kuće spremne za novi život.
- U sigurnoj kući podršku im pruža tim sastavljen od pravnice, psihologice i socijalne radnice. To je tim koji radi sinergijski i multidisciplinarno. U početku je najvažnije da nam te žene počnu vjerovati, a onda ih možemo osposobiti za puno toga, a ponajprije da postanu sposobne čuti rečenicu: "Ti to možeš"- rekla je ravnateljica Duge. Kroz tu je sigurnu kuću u 12 godina prošlo 1035 žena.